28 YANVAR / 2022 / 15:08
Avropanın ən böyük özəl liman operatoru şirkətlərindən olan “Euroports Group”-un rəhbərliyi Bakı Limanına əməkdaşlıq üçün səfər edib.
“Euroports group”-un baş icraçı direktoru Frederic Platininin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 26-27 yanvar 2022-ci il tarixində Bakı Limanında işgüzar səfərdə olub. Nümayəndə heyətində “Euroports Group”-un tərəfdaşı olduğu və Bakı Limanı ilə yaxından əməkdaşlıq edən Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Nectar Group Limited” şirkətinin rəsmi nümayəndələri də təmsil olunurdu.
Səfər zamanı, Bakı Limanın Ələt ofisində təşkil olunan görüşdə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin (Bakı Limanı) Baş direktoru Taleh Ziyadov limanın tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, regionun logistika və nəqliyyat üzrə ən müasir mərkəzi olmaq strategiyası ilə aparılan fəaliyyətləri, əldə edilən uğurlar və gələcək planlar barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib.
“Euroports Group”-un baş icraçı direktoru Avropa dəniz limanlarının Avrasiya regionunda mövcud olan limanlarla işgüzar əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsində maraqlı olduqlarını və xüsusilə, regional nəqliyyat dəhlizində mərkəz rolunu oynayan Bakı Limanı ilə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra nümayəndə heyəti Bakı Limanının “Əsas yük”, “Konteyner”, “Ro-ro” və “Bərə” terminallarının fəaliyyəti, hazırda istifadə edilən yükaşırma vasitələri və növləri ilə əyani tanış olub. Qonaqlara körpüdə gözləyən gəmi-bərələrin texniki imkanları və limanda operativ yükaşırmanın təmin edilməsi üçün tətbiq edilən texnologiyalarla bağlı məlumat verilib. Bununla yanaşı, nümayəndə heyəti limanın müvafiq departamentlərinin əməkdaşları ilə görüşərək interaktiv müzakirə və təcrübə mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, “Euroports Group” Avropa və Çindəki limanlarda 32 terminalı idarə edən, illik yükaşırma qabiliyyəti 60 milyon tondan çox olan və 5 milyon tona yaxın saxlama anbarı olan ən böyük özəl liman operatoru şirkətlərindən biridir.
Bakı Limanı şəffaflıq müasirlik və nümunəvilik dəyərlərinə sadiq olaraq müasir dünyanın ən qabaqcıl təcrübələrini öyrənməyi və iş prosesində tətbiq etməyi hədəfləyir.

28 JANUARY / 2022 / 15:08
Leadership of Euroports Group, one of the largest port operator companies visited Port of Baku for cooperation
A delegation led by Mr. Frederic Platini, CEO of Euroports Group, paid a business visit to Port of Baku on January 26-27, 2022. The delegation also included officials from the prestigious British companies Nectar Group Limited, which is a partner of the Euroports Group and closely cooperates with the Port of Baku.
As a part of visit the delegation had a meeting with the leadership of Port of Baku in Alat office of the port. During the meeting Dr. Taleh Ziyadov, Director-General of Baku International Sea Trade Port CJSC (Port of Baku), briefed on the history of the port, its development path, activities carried out within the port’s strategy of becoming a world-class logistics and transport center in the region, as well as successes, achievements and perspectives of the port.
The CEO of Euroports Group, Mr. Platini emphasized that European seaports are interested in further strengthening business relations with existing ports in the Eurasia region, and particularly he stressed the importance of cooperation with the Port of Baku, which plays a central hub role in the regional transport corridor.
Then the delegation got acquainted with the port operations of General Cargo, Container, Ro-ro and Ferry terminals of the port, they also had a chance to learn about the cargo handling equipment that currently are utilized in the port. The delegation also got familiarized with the technical capabilities of the ships berthed at the port and were informed about the technologies used to provide efficient cargo handling in the port area. In addition, the delegation met with team of the relevant departments of the port and had an interactive discussion and exchange of experiences.
The Euroports Group is one of the largest port
operators company in Europe and China, with an annual throughput capacity of more than 60 million tons and a storage capacity of about 5 million tons. The company manages 26 deep-sea and 6 inland terminals across Europe and China.
Port of Baku is committed to its values of transparency, modernity and exemplary, and aims to learn and apply the best practices and maritime solutions.