08 APREL / 2021 / 17:17
Bakı Limanının Baş direktoru Taleh Ziyadov Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının üzvləri ilə onlayn görüş keçirib
Ətrafında 140-dan çox Alman şirkətini birləşdirən Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb ki, 2020-ci il Azərbaycanın müstəqillik tarixində ən yadda qalan il oldu və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuz düşmənə dağıdıcı zərbə endirdi və işğala son qoydu. Baş direktor Taleh Ziyadov bildirdi ki, Azərbaycanın qələbəsini təsdiq edən 11 noyabr razılaşması regionda kommunikasiya xətlərinin açılışını da ehtiva edir. Bu isə həmçinin Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında vacib nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevrilməsini labüd edir.
Baş direktor 2020-ci ilin yekunlarına toxunaraq bildirdi ki, COVİD-19 pandemiyasına baxmayaraq, Bakı Limanının ticarət dövriyyəsi 20% artmışdır. Həmin ildə aşırılan iri həcmli nəqliyyat vasitələrinin (TIR) və konteynerlərin sayı isə son 30 ilin rekord səviyyəsində olmuşdur. Hesabat dövründə TIR-ın sayı keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 28% artaraq 43 218 ədəd olub. Aşırılan konteynerlərin sayında isə 15% artım qeydə alınmış və TEU ekvivalentində 40 345 konteynerə çatmışdır. Quru yük terminalında aşırılan yüklərin həcmi isə 2.8 dəfə artaraq 711.7 min ton təşkil edib. Beləliklə, son 5 ilin göstəriciləri ilə müqayisədə TIR-ın aşırılmasında 5 dəfə, konteynerlərdə 3 dəfə, quru yük terminalında aşırılan yüklərin həcmində isə 3,5 dəfə artım qeydə alınıb.
Qeyd olundu ki, Türkmənistandan gübrə məhsullarının (karbamid və kükürd) ixracatının artması, Qazaxıstanın isə böyük taxıl ixracının olmasını nəzərə alaraq mineral məhsullar və taxıl terminallarının inşası planlaşdırılır. Bildirildi ki, Bakı Limanı Avropalı tərəfdaşları ilə əməkdaşlığı dərinləşdirir, Avropa İttifaqı ilə insan kapitalının gücləndirilməsi, ATƏT ilə isə rəqəmsallaşma və yaşıl liman mövzusunda layihələr icra olunur. 2019-cu ildə Bakı Limanı Xəzərin ilk “Yaşıl Liman” statusu qazanıb və Avropada belə status almış 26 limandan biri olub.
Görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıldı ki, 15 yanvar 2021-ci ildə Bakı Limanı Avropanın ikinci ən böyük limanı olan Antverp Limanının “APEC Liman Təlim Mərkəzi” ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Memoranduma əsasən Bakı Limanının əməkdaşları, Azərbaycanın logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və ya ümumiyyətlə nəqliyyat, ticarət və logistika sahəsində çalışmaq istəyən şəxslər, 5 gün ərzində Antverp və Şimal Dəniz Limanı, ərazinin beynəlxalq logistika mərkəzi və gömrük xidmətinin fəaliyyəti ilə tanış ola biləcəklər. Eyni zamanda, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Alman şirkətləri, Bakı Limanının reallaşdırdığı ikinci təlim proqramından da faydalana biləcəklər. Almaniya ilə sərhəddə, Niderlandın ən vacib logistika mərkəzlərindən sayılan Venlo şəhəri ətrafında baş tutacaq 4 aylıq təlim, Fontis Tətbiqi Elmlər Universitetində və Qilde peşə təhsili instutu ilə birgə təşkil olunacaq və beynəlxalq logistika, dünya liman sənayesi, anbarların idarə edilməsi, liman əməliyyatları və gömrük prosedurları kimi sahələri əhatə edəcəkdir.

08 APRIL / 2021 / 17:17
Director-General of the Port of Baku Taleh Ziyadov held an online meeting with members of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce
.
Members of the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHC Azerbaijan), which unites more than 140 German companies, were informed that 2020 was the most memorable year in the history of Azerbaijan's independence and under the leadership of the Commander-in-Chief Ilham Aliyev our brave army delivered a devastating blow to the enemy and put an end to the occupation. Director-General Taleh Ziyadov stated that the November 11 agreement, which confirmed Azerbaijan's victory, also includes the opening of communication lines in the region. This also makes Azerbaijan an important transport and logistics hub between Europe and Asia.
Referring to the results of 2020, the Director-General said that despite the COVID-19 pandemic, the trade turnover of the Port of Baku increased by 20%. The number of large vehicles (TIRs) and containers overturned in that year was at a record level for the last 30 years. During the reporting period, the number of trucks increased by 28% compared to the same period last year and amounted to 43,218 units. The number of exported containers increased by 15% and reached 40,345 containers in TEU equivalent. The volume of cargo transported at the dry cargo terminal increased 2.8 times and amounted to 711.7 thousand tons. Thus, compared to the last 5 years, there has been a 5-fold increase in truck overloads, 3 times in containers, and a 3.5-fold increase in the volume of cargo handled at the dry cargo terminal.
It was noted that it is being planned to build mineral terminal and grain terminal, taking into account the increase in exports of mineral products (carbamide and sulfur) from Turkmenistan, and large grain exports from Kazakhstan. It was noted that the Port of Baku is deepening cooperation with its European partners, strengthening human capital with the European Union, and implementing projects on digitalization and green ports with the OSCE. In 2019, the Port of Baku gained the status of the first "Green Port" in the Caspian Sea and became one of the 26 ports in Europe that received such a status.
It was brought to the attention of the meeting participants that on January 15, 2021, the Port of Baku signed a Memorandum of Understanding with the APEC Port Training Center of the Port of Antwerp, the second largest port in Europe. According to the memorandum, employees of the Port of Baku, representatives of Azerbaijani logistics companies or those wishing to work in the field of transport, trade and logistics in general will be able to get acquainted with the activities of the Antwerp and North Sea Port, the international logistics center and customs service. At the same time, German companies operating in Azerbaijan will be able to benefit from the second training program implemented by the Port of Baku. The 4-month training, which will take place around Venlo, one of the most important logistics centers in the Netherlands, on the border with Germany, will be held and organized at the Fontys University of Applied Sciences and the Gilde Vocational Education and will cover areas such as international logistics, the global port industry, warehouse management, port operations and customs procedures.