08 APREL / 2021 / 17:17
Bakı Limanının Baş direktoru Taleh Ziyadov Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının üzvləri ilə onlayn görüş keçirib
Ətrafında 140-dan çox Alman şirkətini birləşdirən Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb ki, 2020-ci il Azərbaycanın müstəqillik tarixində ən yadda qalan il oldu və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuz düşmənə dağıdıcı zərbə endirdi və işğala son qoydu. Baş direktor Taleh Ziyadov bildirdi ki, Azərbaycanın qələbəsini təsdiq edən 11 noyabr razılaşması regionda kommunikasiya xətlərinin açılışını da ehtiva edir. Bu isə həmçinin Azərbaycanın Avropa ilə Asiya arasında vacib nəqliyyat və logistika mərkəzinə çevrilməsini labüd edir.
Baş direktor 2020-ci ilin yekunlarına toxunaraq bildirdi ki, COVİD-19 pandemiyasına baxmayaraq, Bakı Limanının ticarət dövriyyəsi 20% artmışdır. Həmin ildə aşırılan iri həcmli nəqliyyat vasitələrinin (TIR) və konteynerlərin sayı isə son 30 ilin rekord səviyyəsində olmuşdur. Hesabat dövründə TIR-ın sayı keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 28% artaraq 43 218 ədəd olub. Aşırılan konteynerlərin sayında isə 15% artım qeydə alınmış və TEU ekvivalentində 40 345 konteynerə çatmışdır. Quru yük terminalında aşırılan yüklərin həcmi isə 2.8 dəfə artaraq 711.7 min ton təşkil edib. Beləliklə, son 5 ilin göstəriciləri ilə müqayisədə TIR-ın aşırılmasında 5 dəfə, konteynerlərdə 3 dəfə, quru yük terminalında aşırılan yüklərin həcmində isə 3,5 dəfə artım qeydə alınıb.
Qeyd olundu ki, Türkmənistandan gübrə məhsullarının (karbamid və kükürd) ixracatının artması, Qazaxıstanın isə böyük taxıl ixracının olmasını nəzərə alaraq mineral məhsullar və taxıl terminallarının inşası planlaşdırılır. Bildirildi ki, Bakı Limanı Avropalı tərəfdaşları ilə əməkdaşlığı dərinləşdirir, Avropa İttifaqı ilə insan kapitalının gücləndirilməsi, ATƏT ilə isə rəqəmsallaşma və yaşıl liman mövzusunda layihələr icra olunur. 2019-cu ildə Bakı Limanı Xəzərin ilk “Yaşıl Liman” statusu qazanıb və Avropada belə status almış 26 limandan biri olub.
Görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıldı ki, 15 yanvar 2021-ci ildə Bakı Limanı Avropanın ikinci ən böyük limanı olan Antverp Limanının “APEC Liman Təlim Mərkəzi” ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb. Memoranduma əsasən Bakı Limanının əməkdaşları, Azərbaycanın logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və ya ümumiyyətlə nəqliyyat, ticarət və logistika sahəsində çalışmaq istəyən şəxslər, 5 gün ərzində Antverp və Şimal Dəniz Limanı, ərazinin beynəlxalq logistika mərkəzi və gömrük xidmətinin fəaliyyəti ilə tanış ola biləcəklər. Eyni zamanda, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Alman şirkətləri, Bakı Limanının reallaşdırdığı ikinci təlim proqramından da faydalana biləcəklər. Almaniya ilə sərhəddə, Niderlandın ən vacib logistika mərkəzlərindən sayılan Venlo şəhəri ətrafında baş tutacaq 4 aylıq təlim, Fontis Tətbiqi Elmlər Universitetində və Qilde peşə təhsili instutu ilə birgə təşkil olunacaq və beynəlxalq logistika, dünya liman sənayesi, anbarların idarə edilməsi, liman əməliyyatları və gömrük prosedurları kimi sahələri əhatə edəcəkdir.

08 АПРЕЛЬ / 2021 / 17:17
Генеральный директор Бакинского порта Талех Зиядов провел онлайн-встречу с членами Германо-Азербайджанской торговой палаты
Члены Германо-Азербайджанской торговой палаты (AHC Azerbaijan), объединяющей более 140 немецких компаний, были проинформированы о том, что 2020 год стал самым памятным годом в истории независимости Азербайджана и под руководством главнокомандующего Ильхама Алиева наша доблестная армия нанесла сокрушительный удар по врагу и положила конец оккупации. Генеральный директор Талех Зиядов заявил, что соглашение от 11 ноября, которое подтвердило победу Азербайджана, также включает в себя открытие коммуникационных путей в регионе. Это также делает Азербайджан важным транспортным и логистическим узлом между Европой и Азией.
Говоря об итогах 2020 года, Генеральный директор отметил, что, несмотря на пандемию COVID-19, торговый оборот Бакинского порта вырос на 20%. Количество опрокинутых в этом году крупногабаритных транспортных средств (МДП) и контейнеров было на рекордном уровне за последние 30 лет. За отчетный период количество грузовых автомобилей увеличилось на 28% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составило 43 218 единиц. Количество экспортированных контейнеров увеличилось на 15% и достигло 40 345 контейнеров в эквиваленте TEU. Объем перевезенных грузов на сухогрузном терминале увеличился в 2,8 раза и составил 711,7 тыс. тонн. Таким образом, по сравнению с последними 5 годами, перегрузка грузовиков увеличилась в 5 раз, контейнеров - в 3 раза, а объем грузов, перерабатываемых на сухогрузном терминале, увеличился в 3,5 раза.
Отмечалось, что планируется строительство минерального терминала и зернового терминала с учетом увеличения экспорта минеральных продуктов (карбамида и серы) из Туркменистана и большого экспорта зерна из Казахстана. Было отмечено, что Бакинский порт углубляет сотрудничество с европейскими партнерами, укрепляет человеческий капитал с Европейским союзом, реализует проекты по цифровизации и зеленым портам с ОБСЕ. В 2019 году Бакинский порт получил статус первого "Зеленого порта" на Каспийском море и стал одним из 26 портов Европы, получивших такой статус.
До сведения участников встречи было доведено, что 15 января 2021 года Бакинский порт подписал Меморандум о взаимопонимании с Портовым учебным центром АТЭС порта Антверпен, второго по величине порта в Европе. Согласно меморандуму, сотрудники порта Баку, представители азербайджанских логистических компаний или желающие работать в сфере транспорта, торговли и логистики в целом смогут ознакомиться с деятельностью порта Антверпен и Северного моря, международного логистического центра и таможенного сервиса. В то же время немецкие компании, работающие в Азербайджане, смогут воспользоваться второй программой обучения, реализуемой Бакинским портом. 4-месячный тренинг, который будет проходить в окрестностях Венло, одного из важнейших логистических центров Нидерландов, расположенного на границе с Германией, будет проведен и организован в Университете прикладных наук Фонтиса и Профессиональном образованииГильдия и будет охватывать такие области, как международная логистика, мировая портовая индустрия, управление складами, портовые операции и таможенные процедуры.