10 DEKABR / 2020 / 17:32
Ümumilikdə 8693 kilometr yol qət edəcək qatar Bakı Limanından keçərək Qazaxıstanın Aktau limanına istiqamətlənib.
Hər biri 40 futluq olmaqla ümumilikdə 42 konteynerdən ibarət və məişət texnikası daşıyan konteyner qatarı Türkiyə daxilində İstanbul (Marmaray)–Köseköy–Ankara–Sivas-Qars xətti ilə hərəkət edərək, Axalkalaki stansiyasından ölkə xaricindəki nəqliyyat şəbəkəsinə qoşulub.
Qeyd olunan qatar Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti ilə hərəkət edərək Xəzər dənizi üzərindən Qazaxıstana, oradan isə Çinin Sian şəhərinə yollanacaq.
Bakı-Tbilisi-Qars  dəmir yolu xətti vasitəsilə, Türkiyə Dövlət Dəmir Yollarının dəstəyi ilə İstanbuldan Siana  yola salınan ilk ixrac qatarının operatoru Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Konsorsiumunun üzvləri – ADY Konteyner (Azərbaycan), KTZ Express (Qazaxıstan), GR Logistics (Gürcüstan) və Pasifik Eurasia Logistics (Türkiyə) şirkətləridir.
Sayca birinci olan yük karvanı Bakı Limanından Aktau limanına operatoru “ADY Konteyner” şirkəti olan “Beket Ata”  fider gəmisi vasitəsilə çatdırılacaq.
Qeyd edək ki, yük qatarı təyinat məntəqəsi olan Sian şəhərinə ümumilikdə 2 qitə, 2 dəniz və 5 ölkə keçərək çatacaqdır.
Bu qatarlar 2021-ci ildən başlayaraq, ayda iki dəfə olmaqla müntəzəm olaraq hərəkət edəcəklər.
Layihəni  “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC  və “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin  “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyi çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığının nəticəsi hesab etmək olar.
Qeyd edək ki, bu il ərzində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə Xəzər dənizi üzərindən fider gəmiləri vasitəsilə ümumilikdə 11 680 TEU konteyner daşınıb.

10 DECEMBER / 2020 / 17:32
The first container train carrying cargo from Turkey to China arrived in Port of Baku on December 10th
The first container train carrying cargo from Turkey to China arrived in Port of Baku on December 10th. The train, which will cover a total of 8,693 kilometers, passed through the Baku Port and headed for the Kazakh port of Aktau.
The 40-foot container train, which consists of a total of 42 containers and carries household appliances, runs through Turkey on the Istanbul (Marmaray) –Kosekoy –Ankara –Sivas -Kars line and connects at Akhalkalaki station to the transport network from abroad.
The train runs on the Baku-Tbilisi-Kars railway, travels via the Caspian Sea to Kazakhstan and from there it is headed to Xi’an, China.
Members of the Trans-Caspian International Transport Consortium are: ADY Container (Azerbaijan), KTZ Express (Kazakhstan), GR Logistics (Georgia) and Pacific Eurasia Logistics (Turkey).
The first cargo caravan was discharged in the Port of Baku in less than 6 hours and delivered to Aktau by Beket Ata feeder ship.
It should be noted that the freight train will reach the destination city of Xi’an, passing through 2 continents, 2 seas and 5 countries. Starting in 2021, these trains will run twice a month.
The project can be considered the result of successful cooperation between Azerbaijan Railways CJSC and Baku International Sea Trade Port CJSC within the framework of the Trans-Caspian International Transport Route International Association of Legal Entities.
It should be noted that a total of 11,680 TEU containers were transported across the Caspian Sea via feeders on the Trans-Caspian International Transport Route this year.