28 SENTYABR / 2023 / 15:34
Regionda ilk dəfə olaraq hələ 2019-cu ildə “Eco Ports” sertifikatına layiq görülən Bakı Limanı resertifikyasa mərhələsindən növbəti dəfə uğurlu keçib. Avropa Dəniz Limanları Təşkilatının (European Sea Ports Organization - ESPO ) Liman Ətraf Mühitin Təhlili Sistemi (PERS) – “EcoPorts” sertifikatını ardıcıl olaraq üçüncü dəfə Bakı Limanına təqdim edib.
Qeyd edək ki, Liman Ətraf Mühitin Təhlili Sistemi (Port Environment Review System - PERS) - ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı məlumatlılığı artıran və limanların dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmasına kömək edən Avropanın liman sektoruna aid ətraf mühitin idarə edilməsi standartıdır. Bu standart, xüsusilə enerji istifadəsi, tullantıların idarə edilməsi, havanın keyfiyyəti, rəqəmsallaşma və avtomatlaşdırma aspektlərində qabaqcıl texnologiyaların tətbiqini təşviq edir. Qeyd olunan standartların davamlı və geniş tətbiqi nəticəsində Bakı Limanı bu sertifikatı artıq 3-cü dəfə yeniliyə bilibdir.
Xüsusi ilə vurğulamaq lazımdır ki, Avropada hal-hazırda bu statusa cəmi 32 liman layiq görülüb ki, bunların içində Roterdam, Barselona və London limanları da var. Avropanın qabaqcıl limanları ilə yanaşı, Bakı Limanının da bu siyahıda yer alması həm regionumuz, həm də ölkəmiz üçün uğurudur. Bakı Limanı üçün ekologiyanın qorunması və inkişaf etdirilməsi əsas prioritetlərdəndir və bu istiqamətdə həm yerli, həm beynəlxalq təşkilatlar və ekspertlərlə mütəmadi olaraq iş aparılır.
Bütün xəbərlər06 IYUN / 2023 / 09:14
Bakı Limanının bir qrup rəhbər heyəti üçün “Liderlik potensialının gücləndirilməsi üçün qrup kouçinq” proqramı keçirilmişdir.
10 MART / 2021 / 17:18
"Barys" konteyner gəmisi Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu çərçivəsində Aktau-Bakı marşrutu ilə ilk səyahətini reallaşdırıb

28 SEPTEMBER / 2023 / 15:34
The Port of Baku successfully passed the recertification and was again awarded the “EcoPorts” certificate
The Port of Baku, which was awarded the “EcoPorts” certificate for the first time in the region in 2019, once again, successfully passed the certification stage. The Port Environment Review System (PERS) of the European Sea Ports Organization (ESPO) presented the "EcoPorts" certificate to the Port of Baku for the third consecutive time.
It should be noted that, the Port Environment Review System (PERS) is an environmental management standard for the European port sector that raises environmental awareness and helps ports achieve sustainable development goals. This standard promotes the application of advanced technologies, especially in aspects of energy use, waste management, air quality, digitization and automation. As a result of continuous and extensive application of the mentioned standards, the Port of Baku has been able to renew this certificate for the 3rd time.
It should be emphasized that only 32 ports have been awarded this status in Europe, including the ports of Rotterdam, Barcelona and London. Along with leading ports of Europe, the inclusion of Port of Baku in this list is a success for both our region and our country. Protection and development of ecology is one of the main priorities for the Port of Baku, and in this direction, work is carried out regularly with both local and international organizations and experts.