19 AVQUST / 2021 / 12:35
Ekologiyanın qorunmasını və yaxşılaşdırılmasını hər zaman ən vacib prioritet olaraq qəbul edən Bakı Limanı, bu hədəf çərçivəsində bir sıra beynəlxalq layihələrin icrasını uğurla yekunlaşdırıb və regionda “Yaşıl Liman” statusuna malik ilk liman adını qazanıb. Üstəlik Bakı Limanı Avropa Dəniz Limanları Təşkilatı tərəfindən bu il yenidən “EcoPorts” sertifakatına layiq görülüb. Beləki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Bakı Limanının əməliyyat potensialının gücləndirilməsinə dəstək-faza 2” layihəsi çərçivəsində Bakı Limanında ətraf mühitin mühafizəsi üçün bir sıra uğurlu fəaliyyətlər həyata keçirib, ekoloji risklərin minimuma endirilməsi üçün proaktiv qabaqlayıcı tədbirlər tətbiq edilib.
Növbəti istiqamət olaraq Bakı Limanı mövcud ekoloji inkişaf konsepsiyası çərçivəsində hava keyfiyyətinə nəzarətin gücləndirilməsinə dair istixana qazlarının emissiyasını 2035-ci ilə qədər “0”-a endirilməsini hədəfləyib. Elə bunun üçün də beynəlxalq ekspertlərlə birgə “Bakı Limanı 2035 - CO2 zero emission” üzrə uzunmüddətli strategiya hazırlanıb və bu gün, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin rəhbərliyinə təqdim edilib. Tədbirdə bir daha vurğulanıb ki, yeni strategiya əsas baza rolunu oynayacaq və bu istiqamətdə atılacaq əməli addımlarla, Bakı Limanında hədəfə nail olunacaq.

19 AUGUST / 2021 / 12:35
The Port of Baku, which has always considered the preservation and improvement of the environment a top priority, has successfully completed the implementation of a number of international projects within this goal and has become the first port in the region with the status of “Green Port”. In addition, this year the Port of Baku again received the EcoPorts certificate from the European Organization of Seaports. Thus, within the framework of the project “support for strengthening the operational potential of the port of Baku-Phase 2” funded by the European Union, a number of successful activities were carried out to protect the environment in the Port of Baku and proactive preventive measures were applied to minimize environmental risks.
As the next direction, Port of Baku aimed to reduce greenhouse gas emissions to "0" by 2035, within the framework of the current ecological development concept, to strengthen air quality control. For this reason, together with international experts, a long-term strategy "Port of Baku 2035 - Zero CO2 Emission" was prepared, which was presented today to the management of Baku International Sea Trade Port CJSC. At the event, it was once again emphasized that the new strategy will serve as a basis and practical steps in this direction will achieve the goal in the Port of Baku.