19 AVQUST / 2021 / 12:35
Ekologiyanın qorunmasını və yaxşılaşdırılmasını hər zaman ən vacib prioritet olaraq qəbul edən Bakı Limanı, bu hədəf çərçivəsində bir sıra beynəlxalq layihələrin icrasını uğurla yekunlaşdırıb və regionda “Yaşıl Liman” statusuna malik ilk liman adını qazanıb. Üstəlik Bakı Limanı Avropa Dəniz Limanları Təşkilatı tərəfindən bu il yenidən “EcoPorts” sertifakatına layiq görülüb. Beləki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Bakı Limanının əməliyyat potensialının gücləndirilməsinə dəstək-faza 2” layihəsi çərçivəsində Bakı Limanında ətraf mühitin mühafizəsi üçün bir sıra uğurlu fəaliyyətlər həyata keçirib, ekoloji risklərin minimuma endirilməsi üçün proaktiv qabaqlayıcı tədbirlər tətbiq edilib.
Növbəti istiqamət olaraq Bakı Limanı mövcud ekoloji inkişaf konsepsiyası çərçivəsində hava keyfiyyətinə nəzarətin gücləndirilməsinə dair istixana qazlarının emissiyasını 2035-ci ilə qədər “0”-a endirilməsini hədəfləyib. Elə bunun üçün də beynəlxalq ekspertlərlə birgə “Bakı Limanı 2035 - CO2 zero emission” üzrə uzunmüddətli strategiya hazırlanıb və bu gün, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin rəhbərliyinə təqdim edilib. Tədbirdə bir daha vurğulanıb ki, yeni strategiya əsas baza rolunu oynayacaq və bu istiqamətdə atılacaq əməli addımlarla, Bakı Limanında hədəfə nail olunacaq.

19 АВГУСТ / 2021 / 12:35
Бакинский порт, всегда считавший сохранение и улучшение экологии главным приоритетом, успешно завершил реализацию ряда международных проектов в рамках этой цели и стал первым портом в регионе со статусом “зеленый порт”. Кроме того, в этом году Бакинский порт вновь получил сертификат «EcoPorts» Европейской организации морских портов. Так, в рамках проекта “Поддержка усиления операционного потенциала Бакинского порта-фаза 2”, финансируемого Европейским союзом, в Бакинском порту был проведен ряд успешных мероприятий по охране окружающей среды, а также были приняты активные превентивные меры для минимизации экологических рисков.
В качестве следующего направления Бакинский порт нацелен на сокращение выбросов парниковых газов до “0”к 2035 году в рамках существующей концепции экологического развития, направленной на усиление контроля качества воздуха. По этой причине совместно с международными экспертами была подготовлена ​​долгосрочная стратегия «Бакинский порт 2035 - нулевой выброс CO2», которая сегодня была представлена ​​руководству ЗАО «Бакинский международный морской торговый порт». На мероприятии было еще раз подчеркнуто, что новая стратегия будет служить базой и практическими шагами в этом направлении будет достигнута цель в Бакинском порту.