18 IYUL / 2021 / 12:37
(18 iyul, 2021) - Ölkəmizdə səfərdə olan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin imkanları barədə təqdimat keçirilib. Avropa Ittifaqı Şurasının Prezidentinə məlumat verilib ki, müasir infrastrukturu, yükaşırma qabiliyyəti və yerləşmə mövqeyinə görə Bakı Limanı, Avropa və Asiya arasında vacib nəqliyyat məntəqəsi rolunu oynayır, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Middle Corridor - Orta Dəhliz) inkişafı və təşviqində fəal rol oynayır.
Bakı Limanının Baş direktor Taleh Ziyadov vurğulayıb ki, Liman Avropa İttifaqı ilə yaxından əməkdaşlıq edir və 2016-c ildən bu günə kimi 5 TAIEX və 2 uzunmüddətli texniki yardım layihələri icra olunubdur. Bu çərçivədə rəqəmsallaşma, liman əməliyyatları, menecment, insan resursları, Limanda Regional Təlim Mərkəzinin yaradılması, əməyin və ətraf mühitin qorunması, ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə avropalı tərəfdaşlarla təcrübə mübadiləsi aparılmaqdadır. Baş direktor xüsusilə Yaşıl Liman və əməliyyatların rəqəmsallaşması sahələrində uğurlu işlərin görüldüyünü qeyd edərək bu əməkdaşlıqın bundan sonra davam edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
2019-cu ildə Bakı Limanı Avropa Dəniz Limanları Təşkilatının “EcoPorts” sertifikatına layiq görülüb və Xəzərin ilk “Yaşıl Liman” statusu qazanıb. Bununla da liman Avropada belə status almış 26 limandan biri olub.
Həmçinin Bakı Limanı, Avstriyanın “ÖBB Rail Cargo Group”u və Niderlandın “Cabooter Group”u ilə “Orta Dəhliz” vasitəsilə Avropadan Orta Asiyaya və Çinə yük daşımalarının gücləndirilməsi və genişləndirilməsi məqsədi ilə saziş imzalayıb. Sənədə əsasən Hollanadiyanın regional qovşaq funksiyasını yerinə yetirən Venlo şəhərindən İstanbul, Bakı daha sonra isə Orta Asiya və Çinə yüklər daşınacaq.
Taleh Ziyadov Bakı Limanının Avropa şirkətləri ilə təhsil və təcrübə mübadiləsi sahəsində iş birliyinin qurulduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Belçikanın Antverp Limanının “APEC Liman Təlim Mərkəzi”, Niderlandın Fontis Tətbiqi Elmlər Universiteti, Qilde İnstitutu və regionun aparıcı logistika şirkəti “Cabooter Group” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu Memoranduma əsasən Bakı Limanının əməkdaşları, Azərbaycanın logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və ya ümumiyyətlə nəqliyyat, ticarət və logistika sahədə çalışmaq istəyən şəxslər qeyd olunan ölkələrdə qısa və uzun müddətli təlim-tədris proqramına cəlb ediləcəklər.

18 ИЮЛЬ / 2021 / 12:37
(18 июля 2021 г.) - Находясь с визитом в нашей стране, Президент Европейского Совета Шарль Мишель, ознакомился с возможностями ЗАО «Бакинский Международный Морской Торговый Порт».
Президент Совета Европы был проинформирован о том, что Бакинский Порт играет важную роль транспортного узла между Европой и Азией благодаря своей современной инфраструктуре, пропускной способности и местоположению, а также играет активную роль в развитии и продвижении Транскаспийского Международного Транспортного Коридора.
Генеральный Директор Бакинского Порта Талех Зиядов подчеркнул, что порт тесно сотрудничает с Европейским Союзом и с 2016 года реализовано 5 проектов TAIEX и 2 долгосрочных проекта технической помощи. В этом контексте с европейскими партнерами происходит обмен опытом в области цифровизации, портовых операций, управления, человеческих ресурсов, создания регионального учебного центра в порту, охраны труда и окружающей среды, а также связей с общественностью. Отметив, что проделана успешная работа, особенно в области «Зеленого порта» и цифровизации операций, Генеральный Директор выразил надежду, что это сотрудничество будет продолжаться.
В 2019 году Бакинский Порт был награжден сертификатом EcoPorts Европейской организации морских портов и получил статус первого «зеленого порта» на Каспийском Море. Таким образом, порт стал одним из 26 портов Европы с таким статусом.
Бакинский Порт также подписал соглашение с австрийской ÖBB Rail Cargo Group и голландской Cabooter Group об усилении и расширении грузовых перевозок из Европы в Среднюю Азию и Китай через Средний коридор. Согласно документу, грузы будут транспортироваться из Венло, регионального хаба Нидерландов, в Стамбул, Баку, а затем в Среднюю Азию и Китай.
Талех Зиядов сказал, что Бакинский Порт наладил сотрудничество с европейскими компаниями в области обучения и обмена опытом. Было отмечено, что Меморандум о взаимопонимании был подписан между Портовым учебным центром APEC порта Антверпен, Бельгия, Университетом прикладных наук Fontis в Нидерландах, Институтом Gilde и Cabooter Group, ведущей логистической компанией в регионе. Согласно Меморандуму, сотрудники Бакинского Порта, представители азербайджанских компаний, работающих в сфере логистики или желающие работать в сфере транспорта, торговли и логистики в целом, будут привлечены к краткосрочным и долгосрочным программам обучения в эти страны.