18 IYUL / 2021 / 12:37
(18 iyul, 2021) - Ölkəmizdə səfərdə olan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin imkanları barədə təqdimat keçirilib. Avropa Ittifaqı Şurasının Prezidentinə məlumat verilib ki, müasir infrastrukturu, yükaşırma qabiliyyəti və yerləşmə mövqeyinə görə Bakı Limanı, Avropa və Asiya arasında vacib nəqliyyat məntəqəsi rolunu oynayır, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Middle Corridor - Orta Dəhliz) inkişafı və təşviqində fəal rol oynayır.
Bakı Limanının Baş direktor Taleh Ziyadov vurğulayıb ki, Liman Avropa İttifaqı ilə yaxından əməkdaşlıq edir və 2016-c ildən bu günə kimi 5 TAIEX və 2 uzunmüddətli texniki yardım layihələri icra olunubdur. Bu çərçivədə rəqəmsallaşma, liman əməliyyatları, menecment, insan resursları, Limanda Regional Təlim Mərkəzinin yaradılması, əməyin və ətraf mühitin qorunması, ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə avropalı tərəfdaşlarla təcrübə mübadiləsi aparılmaqdadır. Baş direktor xüsusilə Yaşıl Liman və əməliyyatların rəqəmsallaşması sahələrində uğurlu işlərin görüldüyünü qeyd edərək bu əməkdaşlıqın bundan sonra davam edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
2019-cu ildə Bakı Limanı Avropa Dəniz Limanları Təşkilatının “EcoPorts” sertifikatına layiq görülüb və Xəzərin ilk “Yaşıl Liman” statusu qazanıb. Bununla da liman Avropada belə status almış 26 limandan biri olub.
Həmçinin Bakı Limanı, Avstriyanın “ÖBB Rail Cargo Group”u və Niderlandın “Cabooter Group”u ilə “Orta Dəhliz” vasitəsilə Avropadan Orta Asiyaya və Çinə yük daşımalarının gücləndirilməsi və genişləndirilməsi məqsədi ilə saziş imzalayıb. Sənədə əsasən Hollanadiyanın regional qovşaq funksiyasını yerinə yetirən Venlo şəhərindən İstanbul, Bakı daha sonra isə Orta Asiya və Çinə yüklər daşınacaq.
Taleh Ziyadov Bakı Limanının Avropa şirkətləri ilə təhsil və təcrübə mübadiləsi sahəsində iş birliyinin qurulduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Belçikanın Antverp Limanının “APEC Liman Təlim Mərkəzi”, Niderlandın Fontis Tətbiqi Elmlər Universiteti, Qilde İnstitutu və regionun aparıcı logistika şirkəti “Cabooter Group” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu Memoranduma əsasən Bakı Limanının əməkdaşları, Azərbaycanın logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və ya ümumiyyətlə nəqliyyat, ticarət və logistika sahədə çalışmaq istəyən şəxslər qeyd olunan ölkələrdə qısa və uzun müddətli təlim-tədris proqramına cəlb ediləcəklər.

18 JULY / 2021 / 12:37
The President of the European Council Charles Michel was briefed on the capabilities of the Port of Baku
(July 18, 2021) - President of the European Council Charles Michel, who is on a visit to our country, was given a presentation on the capabilities of the Baku International Sea Trade Port CJSC. The President of the Council of Europe was informed that the Port of Baku plays an important role as a transport hub between Europe and Asia due to its modern infrastructure, carrying capacity and location, and plays an active role in the development and promotion of the Trans-Caspian International Transport Corridor.
The Director-General of the Port of Baku Taleh Ziyadov stressed that the Port closely cooperates with the European Union and since 2016, 5 TAIEX and 2 long-term Technical Assistance projects have been implemented. In this context, experience is being exchanged with European partners on digitalization, port operations, management, human resources, the establishment of a Regional Training Center in the Port, labor and environmental protection, and public relations. Noting that successful work has been done, especially in the field of Green Port and digitalization of operations, the Director-General expressed hope that this cooperation will continue.
In 2019, the Port of Baku was awarded the EcoPorts certificate by the European Seaports Organization and gained the status of the first "Green Port" in the Caspian Sea. Thus, the port became one of the 26 ports in Europe with such a status.
The Port of Baku also signed an agreement with Austria's ÖBB Rail Cargo Group and the Netherlands Cabooter Group to strengthen and expand freight traffic from Europe to Central Asia and China via the Middle Corridor. According to the document, cargo will be transported from the Dutch city of Venlo to Istanbul, Baku and then to Central Asia and China.
Taleh Ziyadov said that the Port of Baku has established cooperation with European companies in the field of education and exchange of experience. It was noted that a Memorandum of Understanding was signed between Belgium’s APEC Port Training Center of the Port of Antwerp, Fontis University of Applied Sciences of the Netherlands, Gilde Institute and Cabooter Group, a leading logistics company in the region. According to the Memorandum, employees of the Port of Baku, representatives of Azerbaijani companies operating in the field of logistics or those wishing to work in the field of transport, trade and logistics in general will be involved in short-term and long-term training programs in these countries.
At the end of the presentation, the questions of the President of the Council of the European Union Charles Michel were answered.