16 DEKABR / 2020 / 17:28
Türkiyədən Çinə ixrac yükləri daşıyan ikinci konteyner qatarı 26 dekabr tarixində Bakı Limanına çatıb. Bakı Limanında yükün boşaldılaraq “Beke Ata” fider gəmisinə yüklənməsi 6 saat vaxt aparıb və gecikmədən, operativ şəkidə həyata keçirilib. Yük karavanı hər biri 40 futluq olmaqla 42 konteynerdən ibarətdir və 1400 ədəd soyuducu daşıyır.
Ümumilikdə 8693 kilometr yol qət edəcək yük qatarı Türkiyə daxilində İstanbul (Marmaray)–Köseköy–Ankara–Sivas-Qars xətti ilə hərəkət edərək, Axalkalaki stansiyasından ölkə xaricindəki nəqliyyat şəbəkəsinə qoşulub.
Qeyd olunan qatar Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti ilə hərəkət edərək Xəzər dənizi üzərindən Qazaxıstana, oradan isə Çinin Sian şəhərinə yollanacaq.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti vasitəsilə, Türkiyə Dövlət Dəmir Yollarının dəstəyi ilə İstanbuldan Siana yola salınan ikinci ixrac qatarının da operatoru Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Konsorsiumunun üzvləri – ADY Konteyner (Azərbaycan), KTZ Express (Qazaxıstan), GR Logistics (Gürcüstan) və Pasifik Eurasia Logistics (Türkiyə) şirkətləridir.
Bu qatar da ilk qatar kimi Bakı Limanından Aktau limanına operatoru “ADY Konteyner” şirkəti olan, “Kazmortransflot”a məxsus “Beket Ata” fider gəmisi vasitəsilə çatdırılacaq.
Layihəni “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Türkiyə Dəmir Yollları, Gürcüstan Dəmir Yolları, Qazaxıstan Dəmir Yollarının “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığının nəticəsi hesab etmək olar.
Məlumat vermək istərdik ki, Türkiyədən Çinə ixrac yükləri daşıyan ilk konteyner qatarı Bakı Limanına 10 dekabr tarixində çatmışıdır, yüklər 6-7 saat ərzində “Beket Ata” fider gəmisinə yükləndikdən sonra Qazaxıstanın Aktau limanına yola düşmüşdü. Əlavə olaraq qeyd edək ki, bu il ərzində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu ilə Xəzər dənizi üzərindən fider gəmiləri vasitəsilə ümumilikdə 12 672 TEU konteyner daşınıb, 2021-ci ildən başlayaraq isə qatarlar bu istiqamət üzrə ayda iki dəfə olmaqla müntəzəm olaraq hərəkət edəcəklər.

16 DECEMBER / 2020 / 17:28
It took 6 hours to unload and load to the Beket Ata feeder at the Port of Baku. Without delay the operation was successfully executed. The train consists of 42 containers, each is 40 feet long, and holds 1400 refrigerators.
In total 8,693 kilometers of freight trains will pass through Turkey, Istanbul (Marmaray) -Kosekoy-Ankara-Sivas-Karshatti, also through Akhalkalaki station and will be connected with the transport network abroad.
The train used the Baku-Tbilisi-Kars railway, was reloaded in the Port of Baku and sent across the Caspian Sea, to Xian, China via Kazakistan.
The operators of the first export train from Istanbul to Xian, which was sent by the Baku-Tblisi-Kars railway, also with the support of the Members of the Trans-Caspian International Transport Consortium, ADY Container (Azerbaijan), KTZ Express (Kazakhstan), GR Logistics ( Georgia) and Pacific Eurasia Logistics (Turkey) companies.
This train will be delivered from the Port of Baku to the Aktau Port by the “Beket Ata” feeder, which is operated by ADY Container and belongs to “Kazmortransflot”.
The project is the result of successful cooperation of “Baku International Sea Trade Port” CJST, “Azerbaijan Railways”, “Turkey Railways”, “Georgia Railways”, and “Kazakhstan Railways” within the framework of the “Trans-Caspian International Transport Route” International Association.
We inform you that the first block train with cargo from Turkey to China arrived at the Port of Baku on December 10 and after loading the Beket Ata feeder within 6-7 hours went to the Port of Aktau, in Kazakhstan. In addition, this year, 12 672 TEU containers were transported across the Caspian Sea via the feeders of the Trans-Caspian International Transport Route, and from 2021 trains will run in this direction twice a month.