18 APREL / 2023 / 15:27
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC (Bakı Limanı) Çinin ən böyük limanlarından biri olan Qinqdao Limanı ilə anlaşma memorandumu imzalayıb. Memorandumun əsas məqsədi Azərbaycandan keçən “Orta Dəhliz” vasitəsi ilə daha böyük həcmdə tranzit yük axınını cəlb etmək, adı çəkilən limanlar arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı formalaşdırmaq və inkişaf etdirməkdir.
Qeyd edək ki, Şandonq Port Qrupuna daxil Qinqdao limanı Çinin ilk tam avtomatlaşmış konteyner terminalını inşa edibdir ki, burada bütün yükaşırma insan müdaxiləsi olmadan həyata keçirilir. Yükaşırmada tətbiq olunan süni intellekt və 5G texnologiyaları vasitəsi ilə liman keçən il 26 million TEU konteyner aşırıb. Yükaşırmasına görə Qinqdao limanı Çinin 3-cü ən böyük limanıdır. Qinqdao limanının daxil olduğu Şandonq Port Qrupu Çin daxilində və ondan kənarda ən sürətlə inkişaf edən beynəlxalq şirkətdir. Çin, Mərkəzi Asiya və Avropaya yük nəqlində əhəmiyyətli paya sahib olan bu limanlar qrupu 2022-ci ildə dünya üzrə rekorda həcmdə illik 1.6 milyarda tondan çox yük aşırıb və bu göstərici hər il daha da artır. Üstəlik bu limanlar qrupu ötən il TEU ekvivalentində 37 milyondan çox konteyner aşırarıq dünya üzrə ən çox konteyner aşıran 3-cü liman olub.
Bakı Limanı və Qinqdao Limanı ilə imzalanan memorandumun şərtlərinə əsasən tərəflər liman işinin təşkili və biznes tərəfdaşları ilə əlaqələr sahəsində müasir həllərdən istifadə edərək, ən yaxşı təcrübə, rəqəmsal həllər, davamlılıq və texnologiyaların tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq edəcəklər. Eyni zamanda limanlar arasında müasir bilik və bacarıqların öyrənilməsi məqsədi ilə qarşılıqlı səfərlər və təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Qeyd edək ki. anlaşma memorandumuna görə həm də Qinqdao Limanından Yaponiya və Cənubi Koreyadan gələn yüklərin “Orta Dəhliz” vasitəsi ilə Azərbaycandan daşınması mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, Şandonq Port Qrupun İdarə Heyətinin Sədri və Baş Direktoru cənab Li Fenqlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 16-18 aprel 2023-cü il tarixlərində Azərbaycana işgüzar səfərdədirlər. Səfərin məqsədi Şandonq Port Qrupu ilə Azərbaycanın bir sıra dövlət orqanları və qurumları, o cümlədən Bakı Limanı arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, mövcud olan biznes və ticarət imkanlarının daha da genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparmaqdır.
İmzalanma mərasmindən sonra tərəflər Ələtdə yerləşən Bakı Limanının Çinin Qinqdau Limanı ilə qardaşlaşmış limanlar memorandamunn imzalanması münasibəti ilə inşa edilən abidənin açılış mərasimində iştirak ediblər. Qinqdao Limanı tərəfindən hədiyyə olunan və Abşeron qayaları üzərində yerləşdirilən 80 ildən çox yaşı olan mayakdan ibarət abidənin Qədim İpək yolu üzərdində yerləşən Bakı Limanında ucaldılması, Azərbaycanın hələ qədim dövrlərdən Çin ilə ticarət və dostluq əlaqələrnin olmasını və müasir dövrdə də bu fəaliyyətin daha da inkişaf etdirilmiş formada davam etdirilməsini simvolizə edəcək.
Qinqdao limanının tərkibinə 5 liman ərazisi daxildir. Bunlar “Qinqdao Daqanq Liman ərazisi” , “Huanqdao” neft ərazisi ”, “Qianvan” liman ərazisi”, “Donqjiakou liman ərazisi” və “Veihai” liman ərazilədir. Çin, Mərkəzi Asiya və Avropaya yük nəqlində əhəmiyyətli paya sahib olan limanlar qrupudur. Bakı Limanı ilə Qinqdao Limanı arasında imzalanan anlaşma memorandumu iki liman arasında əməkdaşlığı genişləndirməklə yanaşı, Azərbaycan və Çin arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verəcək mühüm mərhələdir.

18 АПРЕЛЬ / 2023 / 15:27
ЗАО"Бакинский международный морской торговыйпорт" (Порт Баку) подписало меморандум о взаимопонимании с одним из крупнейших портов Китая портом Циндао.
Основной целью меморандума являетсяпривлечение большего объема транзитных грузопотоковчерез “Средний коридор” через Азербайджан, формированиеи развитие взаимовыгодного сотрудничества междуназванными портами.
Следует отметить, что порт Циндао, входящий в Shandong Port Group, построил первый в Китае полностьюавтоматизированный контейнерный терминал, где всяпогрузка осуществляется без участия человека. Благодаряискусственному интеллекту и технологиям 5G, применяемым в грузоперевозках, в прошлом году портперевез 26 миллионов контейнеров.По грузоперевозкам портЦиндао является 3-м по величине портом Китая. ShandongPort Group, в которую входит порт Циндао, является самойбыстрорастущей международной компанией в Китае и за егопределами. Эта группа портов, занимающая значительнуюдолю в грузоперевозках в Китай, Центральную Азию и Европу, в 2022 году перевезла рекордные в мире объемыгрузов, превышающие 1,6 миллиарда тонн в год, и с каждымгодом эта цифра увеличивается. Более того, эта группапортов в прошлом году стала 3-м портом в мире поперевалке контейнеров, перевалив более 37 миллионовконтейнеров в эквиваленте TEU.
Согласно условиям меморандума, подписанного с Бакинским портом и портом Циндао, стороны будутсотрудничать в области передового опыта, цифровыхрешений, устойчивости и применения технологий, используясовременные решения в области организации работы портаи отношений с бизнес-партнерами.. В то же времяпредполагается осуществление взаимных поездок и обменопытом между портами с целью изучения современныхзнаний и навыков. Следует отметить, что согласномеморандуму о взаимопонимании, из порта Циндао черезтерриторию Азербайджана по «Среднему коридору» можнобудет транспортировать товары из Японии и Южной Кореи.
Отметим, что делегация во главе с председателемправления и генеральным директором Shandong Port GroupЛи Фэнли находится с рабочим визитом в Азербайджане с 16 по 18 апреля 2023 года. Целью визита является развитиесотрудничества между Shandong Port Group и с государственными органами и учреждениями Азербайджана, включая Бакинский порт, а также обсуждение дальнейшегорасширения существующих деловых и торговыхвозможностей.
После церемонии подписания стороны приняли участиев церемонии открытия памятника, построенного по случаюподписания меморандума о побратимстве Бакинского портас китайским портом Циндао.Памятник, состоящий из болеечем 80-летнего маяка, подаренного портом Циндао и установленного на Абшеронских скалах, установленный в Бакинском порту, расположенном на древнем Шелковомпути, будет символизировать, что Азербайджан еще с древних времен имеет торговые и дружественныеотношения с Китаем и в наше время продолжает этудеятельность в еще более развитой форме.
В состав порта Циндао входят 5 портовых комплексов.Это” Циндао Даган портовой район“,” Хуандао нефтянойрайон ”, “Цяньвань портовой район”,” Дунцзякоу портовойрайон“ и ”Вэйхай “портовой район. Китай представляетсобой группу портов со значительной долей грузоперевозокв Среднюю Азию и Европу. Подписанный между Бакинскимпортом и портом Циндао меморандум о взаимопониманииявляется важным этапом, который будет способствоватьразвитию торгово-экономических отношений между Азербайджаном и Китаем, а также расширениюсотрудничества между двумя портами.