15 YANVAR / 2021 / 17:24
Prezident İlham Əliyev Füzuli rayonunda Füzuli-Şuşa yolunun və hava limanının təməllərini qoyub, Şuşa şəhərində səfərdə olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 14-də Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunun 27-ci kilometrində Füzuli-Şuşa yolunun, həmçinin Füzuli rayonunda hava limanının təməllərini qoyub.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Azərbaycanın işğaldan azad edilən mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində olublar.
Füzuli-Şuşa yolunun yeni işlənmiş layihəsinə körpü və tunellərin inşası daxildir. Yəni, çətin relyefə malik olan ərazilərdə dolama yolların yerinə körpü və tunellərin tikintisi nəzərdə tutulur. Yeni yol Füzuli hava limanı ilə əlaqəndiriləcək və bu yoldan İsa bulağına yeni yol çəkiləcək.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım yolun təməlini qoydular.
Həmçinin, Prezident İlham Əliyev Füzuli rayonunda beynəlxalq hava limanının təməlini qoydu.
Uçuş-enmə zolağının uzunluğu 2800 metr olacaq hava limanı beynəlxalq standartlara uyğun infrastrukturla təchiz ediləcək. Burada təyyarələrin qəbulu və yola salınması, sərnişinlərin rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılacaq.
Prezident İlham Əliyev dedi:
- Bu gün yanvarın 14-də Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının təməli qoyuldu. Mən hava limanının tikintisi ilə bağlı Azərbaycan xalqına məlumat vermişdim. Bu, azad edilmiş bölgələrimizin inkişafı üçün çox önəmli bir layihədir. Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı bu il istifadəyə verilməlidir. Hər halda uçuş-enmə zolağı bu il istifadəyə verilməlidir. Hava limanının binası isə ola bilər bu il, ola bilər gələn il istifadəyə veriləcək. Bu hava limanının əsas məqsədi xarici qonaqların Şuşaya gəlişini təmin etməkdir. Çünki buradan Şuşaya olan məsafə o qədər də böyük deyil. Nəzərə alsaq ki, bu gün Füzuli-Şuşa dördzolaqlı və bəzi yerlərdə altızolaqlı yeni avtomobil yolunun təməli qoyulub, xarici qonaqlar Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına gələrək, çox rahat və qısa müddət ərzində Şuşa şəhərinə gedə biləcəklər.
Şuşa şəhəri mənim tərəfimdən Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edildi. Şuşa şəhərinin bərpası və tarixi simasının özünə qaytarılması istiqamətində işlərə start verildi. Bütövlükdə müharibədən cəmi iki ay vaxt keçib, ancaq böyük quruculuq işlərinə start verildi. Azad edilmiş torpaqlarımızda ikinci beynəlxalq hava limanı Kəlbəcər və ya Laçın rayonlarının ərazisində inşa ediləcək. İndi yer seçilir və beləliklə, iki beynəlxalq hava limanının tikintisi yaxın zamanlarda təmin edilməlidir.
Böyük qayıdış başlayır, bütün işlərə start verildi. Əminəm, necə ki, düşməni qısa müddət ərzində torpaqlarımızdan qovduq, - cəmi 44 gün ərzində, - bizim tarixi dədə-baba torpağımız olan Qarabağı da qısa müddətdə bərpa edəcəyik.
Qarabağ Azərbaycandır!
Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Şuşa şəhərində üçrəngli bayrağımızı qaldırdı.
Sonra dövlətimizin başçısı hərbçilərlə görüşdü.
Şuşaya səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Cıdır düzündə də olublar.
Cıdır düzü tarixən cıdır yarışlarının keçirildiyi və Qarabağ xanlığı dövründən yerli əhalinin Novruz bayramını keçirdiyi ərazidir. Bu ərazidə bir çox milli xalq oyunları keçirilirdi. Bu oyunların qalibinə bəzən qızıl pullar, bəzən isə taxıl, buğda, məişət əşyaları verilirdi. Bu düzdə güləş, qaçış, oxatma və sair oyunlar keçirilirdi. Sonralar həmin ərazidə at yarışları, çövkən oyunları keçirildiyinə görə bu ərazini Cıdır düzü adlandırıblar.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Şuşa Rayon İcra Hakimiyyətinin binası, Natəvan bulağı, Bülbülün ev muzeyi ilə də tanış oldular.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva erməni vandalizminin qurbanı olmuş Şuşa Realnı Məktəbinin dağıdılmış binası ilə tanış oldular.
Şuşa Realnı Məktəbi dövrünün nümunəvi maarif ocağı sayılırdı. Məşhur Azərbaycan yazıçıları Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev və Yusif Vəzir Çəmənzəminli bu məktəbin məzunu olmuşlar.
1992-ci ilin may ayında Şuşa şəhəri işğal edildikdən sonra erməni vandalları Realnı Məktəbini yandıraraq xarabazara çeviriblər.

15 JANUARY / 2021 / 17:24
Ilham Aliyev laid foundation stone for Fuzuli-Shusha highway and Fuzuli airport in Fuzuli district, visited the city of Shusha
On January 14, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the groundwork for the Fuzuli-Shusha highway at the 27th km of Ahmadbayli-Fuzuli-Shusha highway, and that for an airport in Fuzuli district.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then visited the city of Shusha, the capital of Azerbaijani culture liberated from occupation.
The newly developed project of the Fuzuli-Shusha highway includes the construction of bridges and tunnels. The new road will be connected to Fuzuli airport, and another new one will be built to Isa Bulaghi.
The head of state and first lady laid the groundwork for the road.President Ilham Aliyev then laid the groundwork for the international airport in Fuzuli district.The airport, to have a 2,800 meters long runway, will be equipped with infrastructure in compliance with international standards.
All amenities will be available here for the arrival and departure of planes and passengers' comfort.
President Ilham Aliyev said:
-Today, on January 14, the foundation of Fuzuli International Airport was laid. I have informed the Azerbaijani people about the construction of the airport. It is an essential project for the development of our liberated regions. The Fuzuli International Airport is to be commissioned this year. At least the runway should be commissioned in 2021. The airport building may be commissioned this year or next year. This airport's primary purpose will be to cater to the needs of foreign visitors arriving in Shusha. The distance from here to Shusha is not long. Considering the foundation of a new four and six-lane Fuzuli-Shusha highway was laid earlier today, foreign visitors will be able to arrive at the Fuzuli International Airport and travel to Shusha very comfortably in no time.
I have declared Shusha the cultural capital of Azerbaijan. Work has begun to restore the city of Shusha, restore its historical appearance. In general, only two months have passed since the war ended, but extensive construction work has already begun. A second international airport will be built in our liberated lands in Kalbajar or Lachin district. A site is now being selected, and the construction of two international airports must be completed soon.
The Grand Return begins. The work has already started. I am sure that just as we drove the enemy out of our lands in a short time – in a matter of 44 days – we will restore our ancestral lands of Karabakh in a short time.
Karabakh is Azerbaijan!
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then headed to the city of Shusha.
President of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, hoisted the national tricolor flag in Shusha