19 NOYABR / 2021 / 12:25
Avropa Komissiyasının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş direktorluğunun bölmə rəhbəri David Kullenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Limanında olub
Avropa Komissiyasının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş direktorluğunun bölmə rəhbəri David Kullenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti bu gün Ələt qəsəbəsində yerləşən yeni Bakı Limanında olub. Qonaqları salamlayan “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov bildirib ki, müasir infrastrukturu, yükaşırma qabiliyyəti və yerləşmə mövqeyinə görə Bakı Limanı, Avropa və Asiya arasında vacib nəqliyyat məntəqəsi rolunu oynayır, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Middle Corridor - Orta Dəhliz) inkişafı və təşviqində fəal rol oynayır. Qeyd edib ki, Liman Avropa İttifaqı ilə yaxından əməkdaşlıq edir və 2016-ci ildən bu günə kimi 5 TAIEX və 3 uzunmüddətli texniki yardım layihələri icra olunub. Bu çərçivədə rəqəmsallaşma, liman əməliyyatları, menecment, insan resursları, Limanda Regional Təlim Mərkəzinin yaradılması, əməyin və ətraf mühitin qorunması, ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə avropalı tərəfdaşlarla təcrübə mübadiləsi aparılmaqdadır. Avropa İnvestisya Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və bununla yanaşı Avropanın bir sıra beynəlxalq maliyyə instutularının nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşdə Baş direktor diqqətə çatdırıb ki, Bakı Limanı ilk dəfə 2019-cu ildə və bu il yenidən Avropa Dəniz Limanları Təşkilatının “EcoPorts” sertifikatına layiq görülüb. Qeyd edib ki, bununla da Bakı Limanı Xəzərdə “Yaşıl Liman” statusunu qazanan ilk, Avropada isə belə status almış 30 limandan biridir. Baş direktor Bakı Limanının Avropa şirkətləri ilə təhsil və təcrübə mübadiləsi sahəsində də iş birliyi qurduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Belçikanın Antverp Limanının “APEC Liman Təlim Mərkəzi”, Niderlandın Fontis Tətbiqi Elmlər Universiteti, Qilde İnstitutu və regionun aparıcı logistika şirkəti “Cabooter Group” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu Memoranduma əsasən Bakı Limanı və Azərbaycanın logistika sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri və ya ümumiyyətlə nəqliyyat, ticarət və logistika sahəsində çalışmaq istəyən şəxslər qeyd olunan ölkələrdə qısa və uzun müddətli təlim-tədris proqramına cəlb edilirlər.
Avropa Komissiyasının Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş direktorluğunun bölmə rəhbəri David Kullen, Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Peter Mixalko “Yaşıl Liman” statusu qazanmış Bakı Limanının iqtisadi və investisiya planının bir nömrəli flaqman layihəsi kimi böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıblar. Daha sonra qonaqlara Bakı Limanının tarixi, bu günündən bəhs edən kitab və milli ornamentlərlə hazırlanan hədiyyələr təqdim edilib.
Bundan sonra nümayəndə heyəti Bakı Limanının terminalların iş prinsipi ilə yerində tanış olub və onların iş prosesi ilə bağlı sualları cavablandırılıb. Sonda xatirə şəkli çəkilib.

19 НОЯБРЬ / 2021 / 12:25
Делегация Европейской комиссии во главе с руководителем отдела политики соседства и переговоров о расширении Дэвидом Калленом посетила Бакинский Порт
Делегация во главе с Дэвидом Калленом, главой отдела Генерального директората Европейской комиссии по политике соседства и переговорам о расширении, посетила сегодня Бакинский порт в поселке Алят. Приветствуя гостей, генеральный директор ЗАО ”Бакинский международный морской торговый порт" Талех Зиядов сказал, что благодаря своей современной инфраструктуре, пропускной способности и расположению Бакинский порт играет роль важного транспортного узла между Европой и Азией и играет активную роль в развитии и продвижении Транссибирской магистрали. - Каспийский международный транспортный маршрут (Средний коридор -Middle Corridor). Он отметил, что порт тесно сотрудничает с Европейским союзом, и с 2016 года было реализовано 5 проектов TAIEX и 3 долгосрочных проекта технической помощи. В этом контексте осуществляется обмен опытом с европейскими партнерами по цифровизации, портовым операциям, управлению, человеческим ресурсам, созданию Регионального учебного центра в порту, охране труда и окружающей среды, а также связям с общественностью.На встрече, в которой приняли участие представители Европейского инвестиционного банка, Европейского банка реконструкции и развития, а также ряда европейских финансовых институтов, генеральный директор отметил, что Бакинский порт удостоен сертификата «EcoPorts» от Европейская организация морских портов впервые в 2019 году и снова в этом году. Он отметил, что Бакинский порт первым получил статус "Зеленого порта" на Каспии, и это один из 30 портов, получивших такой статус в Европе. Генеральный директор сообщил, что Бакинский порт также сотрудничает с европейскими компаниями в области образования и обмена опытом. Было отмечено, что был подписан меморандум о взаимопонимании между “Портовым учебным центром АТЭС” порта Антверпен в Бельгии, Университетом прикладных наук Фонтис в Нидерландах, Институтом Гильде и ведущей логистической компанией региона “Cabooter Group”.Согласно этому меморандуму, представители компаний, работающих в Бакинском порту и логистике Азербайджана, или лица, желающие работать в сфере транспорта, торговли и логистики в целом, привлекаются к краткосрочным и долгосрочным программам обучения в указанных странах.
Глава отдела Генерального директората Европейской комиссии по политике соседства и переговорам о расширении Дэвид Каллен и глава представительства ЕС в Азербайджане Питер Михалко подчеркнули, что экономический и инвестиционный план Бакинского порта, получившего статус «зеленого порта», имеет большое значение как флагманский проект номер один. Затем гостям была подарена книга об истории Бакинского порта.
После этого делегация на месте ознакомилась с принципом работы терминалов Бакинского порта и получила ответы на свои вопросы о процессе работы. В конце была сделана памятная фотография.