01 DEKABR / 2020 / 17:37
Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Laçın rayonunun işğaldan azad olunması münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib.
Xalqa müraciətində bu xoş müjdəni çatdıran Prezident deyib: “Böyük sevinc hissi ilə bildirirəm ki, Laçın rayonu işğaldan azad olundu. Bütün Azərbaycan xalqını bu münasibətlə ürəkdən təbrik edirəm. Laçın rayonunun işğaldan azad olunması tarixi hadisədir. Özü də bir güllə atmadan biz Laçın rayonunu qaytardıq. Düşməni buna məcbur etdik. Döyüş meydanında əldə edilmiş parlaq qələbə bu gözəl nəticəyə gətirib çıxardı ki, üç rayonumuz – Ağdam, Kəlbəcər və Laçın bizə qaytarıldı. Biz bu rayonları bir güllə atmadan, bir şəhid vermədən qaytarmışıq”.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, ölkəmizin ən böyük rayonlarından biri olan Laçın rayonu Azərbaycanın gələcək iqtisadi inkişafında mühüm rol oynayacaq.
İlk növbədə, biz Laçına laçınlıları qaytaracağıq. Əziz laçınlıları bu gözəl hadisə münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, gözaydınlığı verirəm. Laçın işğal olunanda bu rayonda təqribən 50 mindən bir qədər çox əhali yaşayırdı. İndi Laçın rayonunun əhalisi 80 min nəfərə çatıb. Əlbəttə ki, laçınlıları qısa müddət ərzində Laçına qaytarmaq bizim əsas vəzifələrimizdən biri olacaqdır. Həmçinin biz çalışacağıq ki, keçmiş məcburi köçkünləri işğaldan azad edilmiş bütün digər rayonlarımıza qısa müddət ərzində qaytaraq”, - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.

01 DECEMBER / 2020 / 17:37
President Ilham Aliyev congratulated the people of Azerbaijan on the occasion of the liberation of Lachin from occupation
Conveying this good news in his address to the people, the President said:" It is with great joy that I inform you that Lachin district has been liberated from occupation. I cordially congratulate all the people of Azerbaijan on this occasion. The liberation of Lachin district from occupation is a historic event. Moreover, we have returned Lachin district without firing a single shot. We have forced the enemy to do this. The bright victory won on the battlefield has led to this remarkable result – three of our districts, Aghdam, Kalbajar and Lachin, have been returned to us. We have returned these districts without firing a single shot and without a single martyr".
President  noted that Lachin district, one of the largest districts of our country, will play an important role in the future economic development of Azerbaijan.
First of all, we will return Lachin to the people of Lachin. I sincerely congratulate dear residents of Lachin on this wonderful event. When Lachin was occupied, just over 50,000 people lived in it. Today the population of Lachin district has reached 80,000 people. Of course, one of our main goals will be to return the residents of Lachin there as soon as possible. We will also try to return the former internally displaced persons to all other districts liberated from the occupation as soon as possible", -said President Ilham Aliyev.