11 IYUN / 2021 / 17:10
Bakı Limanı və Batumi Gübrə Multimodal Terminalı Orta Asiyadan gübrə tranzitinə dair Anlaşma Memorandumu imzalayıb
(Batumi, 11 iyun, 2021) - “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC ilə Batumi Multimodal Gübrə Terminalını idarə edən “Wondernet Express Investment Qroup” və ABŞ-ın Trammo şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, hər üç qurum Orta Asiyadan ixrac olunan karbamid, kükürd və sair gübrələrin daşınmasında operativliyi təmin edəcəklər.
Tərəflər Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Orta Dəhliz) potensialını daha da artırmaq məqsədilə Mərkəzi Asiyadan karbamid, kükürd və digər məhsulların ixracını sürətləndirmək üçün nəqliyyat, logistika və informasiya mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədirlər. Həmçinin Bakı Limanında inşa olunan Gübrə Terminalı ilə bu gün Batumidə istismara verilən Gübrə Multimodal Terminalı arasında yük və vaqonlar haqqında məlumatların dəqiq ötürülməsi üçün rəqəmsal əlaqənin yaradılması qərara alınıb.
Üç təşkilat arasında imzalanmış sənəd regionda ticarət və logistika sahəsində dəyişən tendensiyalara tam cavab verir. Ümumilikdə Mərkəzi Asiyada Türkmənistan, Özbəkistan və Qazaxıstanın illik gübrə istehsalı 6,6 milyon tondan çoxdur. Təkcə Türkmənistanda Xəzər dənizinin şərq sahilində istifadəyə verilmiş "Qaraboğaz" gübrə zavodu 1,2 milyon tondan çox karbamid istehsal edir, onun da 90% - dən çoxu ixrac olunur.
Bakı Limanının inşa etdirdiyi Gübrə Terminalı və Batumi limanında açılışı olan Multimodal Gübrə Terminalı ildə təxminən 2,5 milyon ton yük aşırmaq potensialına malik olacaq ki, bu da Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşımaların artmasına ciddi təsir göstərəcəkdir.
Anlaşma Memorandumunu Bakı Limanının Liman Əməliyyatları Departamentinin müdiri Yucin Seah, Batumi Multimodal Gübrə Terminalın Baş direktoru Mamuka Murjikneli və Trammo şirkətinin prezidenti Edvard Vayner imzalayıblar.
Tədbirdə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov və “Wondernet Express Investment Group”un təsisçisi Dimitri Abdushelishvili də iştirak ediblər. Xatırladaq ki, imzalanma mərasimi Batumi Multimodal Gübrə Terminalının açılışı zamanı baş tutub və qeyd olunan tədbirdə Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Naziri Natiya Turnava, Acarıstanın maliyyə və iqtisadiyyat naziri Jaba Putkaradze, Azərbaycanın Batumi şəhərindəki Baş konsulu Pərviz İsmayılzadə və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, iyun ayının 9-da Bakı Limanında Gübrə Terminalının inşasına dair məlumat verilmişdir. Gələn ilin sonuna qədər istifadəyə veriləcək terminalda ildə 2,5 milyon ton gübrənin aşırılması mümkün olacaqdır.

11 ИЮНЬ / 2021 / 17:10
Бакинский Порт и Мультимодальный Терминал Батуми подписали Соглашение о транзите удобрений по Центральному Коридору
(Батуми, 11 июня 2021 г.) - Сегодня был подписан Меморандум о Взаимопонимании между ЗАО «Бакинский Международный Морской Торговый Порт» (Бакинский Порт) Trammo Inc. и «Wondernet Express Investment Group», которая владеет и управляет Батумским Мультимодальным Терминалом Удобрений. Согласно документу, стороны намерены расширит сотрудничество в области транспорта, логистики и обмена информацией для ускорения экспорта карбамида, серы и других полезных ископаемых из Центральной Азии с целью дальнейшего увеличения потенциала Транскаспийского Международного Транспортного Коридора (Центральный Коридор).
Было также решено установить цифровое соединение для точной передачи данных о грузах и вагонах между Терминалом Удобрений, который строится в Бакинском Порту и Батумским Мультимодальным Терминалом Удобрений, который был введен в эксплуатацию сегодня в Батуми. Документ, подписанный между тремя организациями, полностью отвечает меняющимся тенденциям в торговле и логистике в регионе. В Средней Азии общая годовая добыча удобрений Туркменистана, Узбекистана и Казахстана составляет более 6,6 миллиона тонн. Только в Туркменистане недавно введенный в эксплуатацию завод по производству удобрений «Гарабогаз» на восточном берегу Каспийского Моря имеет годовую производственную мощность более 1,2 миллиона тонн карбамида, более 90% которой идет на экспорт.
Терминал Удобрений, построенный Бакинским Портом, и Мультимодальный Терминал Удобрений, который был открыт сегодня в Порту Батуми, будут иметь пропускную способность около 2,5 миллионов тонн грузов в год, что окажет значительное влияние на рост грузов по Транскаспийскому Международному Транспортному Коридору. Меморандум о взаимопонимании подписали Юджин Си, Операционный Директор Бакинского Порта, Эдвард Вайнер, Президент и Генеральный Директор Trammo Inc., Мамука Мурджикнели, Генеральный Директор ООО «Wondernet Express Investment Group». На церемонии также присутствовали Генеральный Директор Бакинского Порта Талех Зиядов и основатель «Wondernet Express Investment Group» Дмитрий Абдушелишвили.
Подписание меморандума о взаимопонимании состоялось в рамках официального открытия Батумского Мультимодального Терминала Удобрений, на котором присутствовали Министр Экономики и Устойчивого Развития Грузии Натия Турнава и другие представители правительства, местных властей и дипломатического корпуса, аккредитованные в Грузии.
О строительстве терминала удобрений в Бакинском Порту было объявлено 9 июня. Терминал, который будет сдан в эксплуатацию до конца следующего года, сможет переваливать 2,5 миллиона тонн удобрений в год.