11 IYUN / 2021 / 17:10
Bakı Limanı və Batumi Gübrə Multimodal Terminalı Orta Asiyadan gübrə tranzitinə dair Anlaşma Memorandumu imzalayıb
(Batumi, 11 iyun, 2021) - “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC ilə Batumi Multimodal Gübrə Terminalını idarə edən “Wondernet Express Investment Qroup” və ABŞ-ın Trammo şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, hər üç qurum Orta Asiyadan ixrac olunan karbamid, kükürd və sair gübrələrin daşınmasında operativliyi təmin edəcəklər.
Tərəflər Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Orta Dəhliz) potensialını daha da artırmaq məqsədilə Mərkəzi Asiyadan karbamid, kükürd və digər məhsulların ixracını sürətləndirmək üçün nəqliyyat, logistika və informasiya mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədirlər. Həmçinin Bakı Limanında inşa olunan Gübrə Terminalı ilə bu gün Batumidə istismara verilən Gübrə Multimodal Terminalı arasında yük və vaqonlar haqqında məlumatların dəqiq ötürülməsi üçün rəqəmsal əlaqənin yaradılması qərara alınıb.
Üç təşkilat arasında imzalanmış sənəd regionda ticarət və logistika sahəsində dəyişən tendensiyalara tam cavab verir. Ümumilikdə Mərkəzi Asiyada Türkmənistan, Özbəkistan və Qazaxıstanın illik gübrə istehsalı 6,6 milyon tondan çoxdur. Təkcə Türkmənistanda Xəzər dənizinin şərq sahilində istifadəyə verilmiş "Qaraboğaz" gübrə zavodu 1,2 milyon tondan çox karbamid istehsal edir, onun da 90% - dən çoxu ixrac olunur.
Bakı Limanının inşa etdirdiyi Gübrə Terminalı və Batumi limanında açılışı olan Multimodal Gübrə Terminalı ildə təxminən 2,5 milyon ton yük aşırmaq potensialına malik olacaq ki, bu da Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşımaların artmasına ciddi təsir göstərəcəkdir.
Anlaşma Memorandumunu Bakı Limanının Liman Əməliyyatları Departamentinin müdiri Yucin Seah, Batumi Multimodal Gübrə Terminalın Baş direktoru Mamuka Murjikneli və Trammo şirkətinin prezidenti Edvard Vayner imzalayıblar.
Tədbirdə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov və “Wondernet Express Investment Group”un təsisçisi Dimitri Abdushelishvili də iştirak ediblər. Xatırladaq ki, imzalanma mərasimi Batumi Multimodal Gübrə Terminalının açılışı zamanı baş tutub və qeyd olunan tədbirdə Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Naziri Natiya Turnava, Acarıstanın maliyyə və iqtisadiyyat naziri Jaba Putkaradze, Azərbaycanın Batumi şəhərindəki Baş konsulu Pərviz İsmayılzadə və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, iyun ayının 9-da Bakı Limanında Gübrə Terminalının inşasına dair məlumat verilmişdir. Gələn ilin sonuna qədər istifadəyə veriləcək terminalda ildə 2,5 milyon ton gübrənin aşırılması mümkün olacaqdır.

11 JUNE / 2021 / 17:10
A Memorandum of Understanding was signed today between Port of Baku, Trammo Inc., and “Wondernet Express Investment Group”
(Batumi, June 11, 2021) - A Memorandum of Understanding was signed today between “Baku International Sea Trade Port” CJSC (aka Port of Baku) Trammo Inc., and “Wondernet Express Investment Group”, which owns and operates the Batumi Multimodal Fertilizer Terminal.
According to the document, both sides intend to expand cooperation in the field of transport, logistics and information exchange to accelerate the export of urea, sulfur and other minerals from Central Asia in order to further increase the potential of the Trans-Caspian International Transport Corridor (the Middle Corridor). It was also agreed to establish a digital connection between the Fertilizer Terminal, which is under construction at the Port of Baku and the Batumi Multimodal Fertilizer Terminal, which was put into operation today in Batumi, for accurate transmission of cargo and wagon data. The document signed between the three organizations fully meets the changing trade and logistics trends in the region. In Central Asia, the joint annual production of Turkmenistan, Uzbekistan and Kazakhstan is more than 6.6 million tons. In Turkmenistan alone, the recently commissioned Garabogaz Fertilizer Plant on the eastern shores of the Caspian Sea has an annual production capacity of more than 1.2 million tons of urea, more than 90% of which is exported.
The Fertilizer Terminal built by the Port of Baku and the Multimodal Fertilizer Terminal, which was inaugurated today at the Port of Batumi, will have the capacity to handle about 2.5 million tons of cargo a year, which will have a significant impact on the growth of cargo on the Trans-Caspian International Transport Corridor.
The Memorandum of Understanding was signed by Eugene Seah, Chief Operational Officer of the Port of Baku, Edward Weiner, President & CEO of Trammo Inc., Mamuka Murjikneli, General-Director of “Wondernet Express Investment Group” LLC. General-Director of the Port of Baku Taleh Ziyadov, founder of “Wondernet Express Investment Group” Dimitri Abdushelishvili were also present at the ceremony. MoU signing took place within the official inauguration of Batumi Multimodal Fertilizer Terminal and was attended by Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Natia Turnava and other representatives of the government, local authorities and the diplomatic corps accredited in Georgia.
The construction of the Fertilizer Terminal in the Port of Baku was announced on June 9. The terminal, which will be commissioned by end of the next year, will be able to handle 2.5 million tons of fertilizer a year.