18 YANVAR / 2021 / 17:23
(18 yanvar, 2021-ci il, Bakı) - 2020-ci ildə “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-də (Bakı Limanı) bütün xidmətlər üzrə nəzərə çarpacaq artım müşahidə olunub. Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat  Marşrutunun mühüm hissəsi olan limanda ümumi yükaşırmanın həcmi 4.8 milyon tondan çox olubdur ki, bu da 2019-ci ilin müvafiq göstəricisindən 20% çoxdur. Tranzit yüklərin payı ümumi yükaşırmanın 87%-ni təşkil edibdir.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildə aşırılan iri həcmli nəqliyyat vasitələrinin (TIR) və konteynerlərin sayı son 30 ilin rekord səviyyəsində olmuşdur. Hesabat dövründə iri həcmli nəqliyyat vasitələrinin (TIR) sayı keçən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 28% artaraq 43 218 ədəd olub. Bunlardan 27 934 ədədi (65%) Bakı-Türkmənbaşı-Bakı, 15 284 ədədi isə (35%) Bakı-Kurık-Bakı istiqamətində hərəkət edibdir. Aşırılan konteynerlərin sayında isə 15% artım qeydə alınmış və TEU ekvivalentində 40 345 konteynerə çatmışdır. Quru yük terminalında aşırılan yüklərin həcmi isə 2.8 dəfə artaraq 711.7 min ton təşkil edib.
Beləliklə, son 5 illə müqayisədə iri həcmli nəqliyyat vasitələrinin (TIR) aşırılmasında 5 dəfə, konteynerlərdə 3 dəfə, quru yük terminalında isə aşırılan yüklərin həcmində 3,5 dəfə artım qeydə alınıb.
Digər ciddi artımlardan biri isə Dübəndi neft terminalında aşırılan neft və neft məhsullarının həcmində qeydə alınıbdır. Belə ki, 2020-ci il aşırılan neft və neft məhsullarının həcmi 2019-cu ilə nisbətən 1.5 dəfə artaraq 498 577 ton təşkil edib.
Bakı Limanının Bərə terminalında vaqon aşırılmasında qismən azalma müşahidə olunmuşdur. Belə ki, 2019-cu ilə nisbətən 2020-ci ildə vaqon aşırılması 15% azalaraq 37 447 ədəd olmuşdur. Bunlardan, 19 761 vaqon Bakı-Türkmənbaşı-Bakı (53%), 17 686 vaqon isə Bakı-Kurık/Aktau-Bakı (47%) istiqamətində hərəkət etmişdir.
Bildirmək istərdik ki, 2020-cu ildə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı sərhədlərdə tətbiq olunan məhdudlaşmalar səbəbindən sərnişin daşınmasında azalma olub və 25 609 nəfər təşkil edib.
Bakı Limanında peşəkar tibb personalı tərəfindən COVID-19 pandemiyası ilə bağlı analizlərin götürülməsi operativ şəkildə təşkil edilmiş və analoji təcrübə ən çox xarici sürücülərin daxil olduğu “Qırmızı Körpü” sərhəd-keçid məntəqəsində də tətbiq edilibdir. 2020-ci ildə 21 599 nəfər beynəlxalq yükdaşıma iştirakçısı (TIR sürücüsü), onlardan, 14 411 nəfəri  Bakı Limanında, 7 188 nəfəri isə “Qırmızı Körpü”də COVID-19 testindən keçib.

18 JANUARY / 2021 / 17:23
(January 18, 2021, Baku) - In 2020, a significant increase in all services were observed in the “Baku International Sea Trade Port” (Baku Port) CJSC. The total volume of cargo handled at the Зort, which is an important part of the Trans-Caspian International Transport Route, was more than 4.8 million tons, which is 20% more than in 2019. The share of transit cargo was 87% of the total cargo.
It should be noted that the number of large-capacity vehicles (TIR) and containers transported in 2020 was at a record level for the last 30 years. During the reporting period, the number of large vehicles increased by 28% compared to the same period last year and amounted to 43,218. Of these, 27,934 (65%) moved in the direction of Baku-Turkmenbashi-Baku, and 15,284 (35%) moved in the direction of Baku-Kuryk-Baku. The number of exported containers increased by 15% and reached 40,345 containers in TEU equivalent. The volume of cargo transported at the dry cargo terminal increased 2.8 times and amounted to 711.7 thousand tons.
Thus, compared to the last 5 years (since 2015), there has been a 5-fold increase in the volume of large- capacity vehicles (TIR), 3 times in containers, and 3.5 times in the volume of dry cargo handled at the terminal.
Another significant increase was recorded in the volume of oil and oil products transported at the Dubandi oil terminal. Thus, the volume of oil and oil products exported in 2020 increased by 1.5 times compared to 2019 and amounted to 498,577 tons.
There was a partial decrease in wagon overtaking at the ferry terminal of the Port of Baku. Thus, compared to 2019, the number of wagons in 2020 decreased by 15% to 37,447 units. Of these, 19,761 wagons moved in the direction of Baku-Turkmenbashi-Baku (53%), and 17,686 wagons in the direction of Baku-Kuryk / Aktau-Baku (47%).
We would like to note that in 2020, due to border restrictions imposed by the COVID-19 pandemic, there was a decrease in passenger traffic and amounted to 25,609 passengers.
The analysis of the COVID-19 pandemic was carried out operatively by professional medical staff at the Port of Baku, and a similar experience was applied at the Red Bridge border checkpoint where most the trucks come from. In 2020, 21,599 foreign drivers, of whom 14,411 passed the COVID-19 test at the Port of Baku and 7,188 at the Red Bridge.
Bütün xəbərlər08 DECEMBER / 2020 / 17:35
Mehriban Aliyeva: Heydar Aliyev Foundation launches a project on restoration of our religious monuments and mosques in ancient land of Karabakh
16 DECEMBER / 2022 / 15:22
Port of Baku and Azerbaijan Badminton Federation (ABF) organized a badminton event among schoolchildren in Alat settlement